Food - Ushqimi


Oreksi
appetite


Meze
appetizer


Proshutë
bacon


Tortë ditëlindjeje
birthday cake


Biskota
biscuit


Bratwurst
bratwurst


Buka
bread


Kafjalli
breakfast


Simite
bun


Gjalpë
butter


Kafeteri
cafeteria


Tortë
cake


Karamele
candy


Arrë shqeme
cashew nut


Djathi
cheese


Çamçakëz
chewing gum


Pula
chicken


Çokollata
chocolate


Kokosi
coconut


Kokrra kafe
coffee beans


Kremë
cream


Qimnon
cumin


Deserti
dessert


Deserti
dessert


Darka
dinner


Gjella
dish


Brumi
dough


Veza
egg


Mielli
flour


Patatine të skuqura
French fries


Vezë të fërguara
fried egg


Lajthi
hazelnut


Akullore
ice cream


Keçap
ketchup


Lazanja
lasagna


Jamball
licorice


Dreka
lunch


Makarona
macaroni


Patate të shtypura
mashed potatoes


Mishi
meat


Këpurdha
mushroom


Petë
noodle


Miell tërshëre
oatmeal


Paella
paella


Petulla
pancake


Kikiriku
peanut


Piperi
pepper


Shtypës piperi
pepper shaker


Shtypës piperi
peppermill


Turshi
gherkin


Byrek
pie


Pica
pizza


Kokoshka
popcorn


Patate
potato


Cifla patatesh
potato chips


Kek me arra dhe bajame
praline


Gjevrek shkopi
pretzel sticks


Rrush i thatë
raisin


Oriz
rice


Rosto derri
roast pork


Sallatë
salad


Sallamë
salami


Salmon
salmon


Përzirës kripe
salt shaker


Sanduiç
sandwich


Salcë
sauce


Suxhuk
sausage


Susam
sesame


Supa
soup


Spagetat
spaghetti


Erëza
spice


Bifteku
steak


Luleshtrydhe të prera
strawberry tart


Sheqeri
sugar


Akullore në filxhan
sundae


Fara luledielli
sunflower seeds


Sushi
sushi


Tartë
tart


Dolli
toast


Pite
waffle


Kamarier
waiter


Arrë
walnut