Voedsel - Ushqimi


Oreksi
eetlus


Meze
voorgereg


Proshutë
spek


Tortë ditëlindjeje
verjaarsdagskoek


Biskota
koekie


Bratwurst
braaiwors


Buka
brood


Kafjalli
ontbyt


Simite
broodrolletjie


Gjalpë
botter


Kafeteri
kafeteria


Tortë
koek


Karamele
lekker


Arrë shqeme
kasjoeneut


Djathi
kaas


Çamçakëz
kougom


Pula
hoender


Çokollata
sjokolade


Kokosi
klapper


Kokrra kafe
koffiebone


Kremë
room


Qimnon
komynsaad


Deserti
nagereg


Deserti
poeding


Darka
aandete


Gjella
gereg


Brumi
deeg


Veza
eier


Mielli
meel


Patatine të skuqura
slap tjips


Vezë të fërguara
gebakte eier


Lajthi
haselneut


Akullore
roomys


Keçap
tamatiesous


Lazanja
lasagne


Jamball
drop


Dreka
middagete


Makarona
makaroni


Patate të shtypura
kapokaartappels


Mishi
vleis


Këpurdha
sampioen


Petë
noedel


Miell tërshëre
hawermeel


Paella
paella


Petulla
pannekoek


Kikiriku
grondboontjie


Piperi
peper


Shtypës piperi
peperpot


Shtypës piperi
pepermeule


Turshi
piekel


Byrek
pastei


Pica
pizza


Kokoshka
springmielies


Patate
aartappel


Cifla patatesh
aartappelskyfies


Kek me arra dhe bajame
pralien


Gjevrek shkopi
pretzelstokkies


Rrush i thatë
rosyntjie


Oriz
rys


Rosto derri
gebraaide varkvleis


Sallatë
slaai


Sallamë
salamie


Salmon
salm


Përzirës kripe
soutpot


Sanduiç
toebroodjie


Salcë
sous


Suxhuk
wors


Susam
sesamesaad


Supa
sop


Spagetat
spagetti


Erëza
speserye


Bifteku
biefstuk


Luleshtrydhe të prera
aarbeitert


Sheqeri
suiker


Akullore në filxhan
roomyskelkie


Fara luledielli
sonneblomsaad


Sushi
sushi


Tartë
tert


Dolli
roosterbrood


Pite
wafel


Kamarier
kelner


Arrë
okkerneut