Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   pendżabski   >   Spis treści


78 [siedemdziesiąt osiem]

Przymiotniki 1

 


ਰਾਸ਼ਟਰ

ਨਵੀਨਤਾ

 

 
stara kobieta
ਚੋਣ
ika buḍhī aurata
gruba kobieta
ਧੀਰਜ
ika mōṭī aurata
wścibska kobieta
ਯੋਜਨਾਬੰਦੀ
ika jigi'āsū aurata
 
 
 
 
nowy samochód / nowe auto
ਸਮੱਸਿਆ
ika navīṁ gaḍī
szybki samochód / szybkie auto
ਸੁਰੱਖਿਆ
ika zi'ādā tēza gaḍī
wygodny samochód / wygodne auto
ਪ੍ਰਤੀਬਿੰਬ
ika ārāmadā'ika gaḍī
 
 
 
 
niebieska sukienka
ਗਣਤੰਤਰ
ika nīlā kapaṛā
czerwona sukienka
ਜ਼ੋਖ਼ਮ
ika lāla kapaṛā
zielona sukienka
ਸੁਰੱਖਿਆ
ika harā kapaṛā
 
 
 
 
czarna torebka
ਰਹੱਸ
kālā baiga
brązowa torebka
ਸੈਕਸ
bhūrā baiga
biała torebka
ਛਾਂ
saphaida baiga
 
 
 
 
mili ludzie
ਆਕਾਰ
cagē lōka
uprzejmi ludzie
ਇਕਜੁਟਤਾ
nimara lōka
interesujący ludzie
ਸਫ਼ਲਤਾ
dilacasapa lōka
 
 
 
 
kochane dzieci
ਸਮਰਥਨ
pi'ārē bacē
niegrzeczne dzieci
ਪਰੰਪਰਾ
ḍhīṭha bacē
grzeczne dzieci
ਭਾਰ
bahādura bacē
 
 
 
 
 


Komputery mogą zrekonstruować słyszane słowa

Czytanie w myślach to od dawna marzenie ludzi. Każdy chciałby czasem wiedzieć, co ktoś o nas myśli. To marzenie jeszcze się nie ziściło. Nawet za pomocą nowej techniki nie możemy czytać w myślach. Co myślą inni, zostaje ich tajemnicą. Możemy jednak rozpoznać, co inni słyszą! Pokazał to naukowy eksperyment. Naukowcom udało się zrekonstruować słyszane słowa. W tym celu analizowano fale mózgowe badanych osób. Kiedy coś słyszymy, nasz mózg jest aktywny. Musi przetworzyć słyszany język. Powstaje przy tym określony model aktywności. Model ten można zapisać elektrodami. A to zapisanie można przetwarzać dalej! Za pomocą komputera można je przekształcić w model dźwiękowy. W ten sposób słyszane słowo może zostać zidentyfikowane. Ta zasada funkcjonuje przy wszystkich słowach. Każde słowo, które słyszymy, wytwarza określony sygnał. Sygnał ten ma zawsze związek z brzmieniem słowa. Musi się więc przetłumaczyć go "tylko" na akustyczny sygnał. Jeśli mamy bowiem model dźwiękowy, to znamy to słowo. W eksperymencie osoby badane słyszały słowa prawdziwe i wymyślone. Część słyszanych słów nie istniała zatem. Mimo to słowa te mogły też być zrekonstruowane. Rozpoznane słowa mogą być wymawiane przez komputer. Ale jest też możliwe tylko ich wyświetlenie na ekranie. Naukowcy są pełni nadziei, że wkrótce będzie można lepiej rozumieć sygnały językowe. Marzenie o czytaniu w myślach jest zatem ciągle aktualne...

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Język kataloński należy do języków romańskich. Jest blisko spokrewniony z hiszpańskim, francuskim i włoskim. Mówi się w nim w Andorze, hiszpańskim regionie Katalonii i na Balearach. Również częściowo w Aragon i Walencji. W sumie mówi lub rozumie go około 12 milionów ludzi. Powstał między VIII a X wiekiem w obszarze Pirenejów. Potem przez podboje terytorialne rozprzestrzenił się na Południe i Wschód. Należy wiedzieć, że kataloński nie jest dialektem hiszpańskiego.

Rozwinął się z łaciny pospolitej i jest odrębnym językiem. Hiszpanie lub Latynosi nie rozumieją go więc automatycznie. Wiele struktur katalońskiego podobnych jest do innych języków romańskich. Ma też kilka cech szczególnych, które nie występują w innych językach. Użytkownicy tego języka są bardzo dumni z niego. Od kilku dziesięcioleci kataloński jest aktywnie wspierany również politycznie. Ucz się katalońskiego, ten język ma przyszłość!

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2018 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - pendżabski dla początkujących