Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   pendżabski   >   Spis treści


56 [pięćdziesiąt sześć]

Uczucia

 


ਜੱਜ

ਕਿਸ਼ਤੀ ਚਾਲਕ

 

 
mieć ochotę
ਜਾਦੂਗਰ
cagā hōṇā
Mamy ochotę.
ਪੁਰਸ਼ ਵਿਦਿਆਰਥੀ
sāḍī ichā hai.
Nie mamy ochoty.
ਮੈਰਾਥਾਨ ਦੌੜਾਕ
Sāḍī kō'ī ichā nahīṁ hai.
 
 
 
 
bać się
ਸੰਗੀਤਕਾਰ
Ḍara lagaṇā
Boję się.
ਸਾਧਵੀ
mainū ḍara lagadā hai.
Nie boję się.
ਕਿੱਤਾ
Mainū ḍara nahīṁ lagadā.
 
 
 
 
mieć czas
ਅੱਖ ਚਿਕਿਤਸਕ
Vakata hōṇā
On ma czas.
ਆਪਟੀਸ਼ੀਅਨ
usadē kōla vakata hai.
On nie ma czasu.
ਚਿੱਤਰਕਾਰ
Usadē kōla vakata nahīṁ hai.
 
 
 
 
nudzić się
ਅਖ਼ਬਾਰ ਵਾਲਾ
Aka jāṇā
Ona się nudzi.
ਫੋਟੋਗ੍ਰਾਫਰ
uha aka ga'ī hai.
Ona się nie nudzi.
ਸਮੁੰਦਰੀ ਡਾਕੂ
Uha nahīṁ akī hai.
 
 
 
 
być głodnym
ਪਲੰਬਰ
Bhukha lagaṇā
Jesteście głodni?
ਪੁਲੀਸ
kī tuhānū bhukha lagī hai?
Nie jesteście głodni?
ਕੁਲੀ
Kī tuhānū bhukha nahīṁ lagī?
 
 
 
 
być spragnionym
ਕੈਦੀ
Pi'āsa lagaṇā
Im chce się pić.
ਸੈਕਰੇਟਰੀ
uhanāṁ nū pi'āsa lagī hai.
Im nie chce się pić.
ਜਾਸੂਸ
Uhanāṁ nū pi'āsa nahīṁ lagī.
 
 
 
 
 


Języki tajne

Za pomocą języków chcemy innym przekazać, co myślimy i czujemy. Porozumienie jest więc najważniejszym zadaniem języka. Czasami jednak ludzie nie chcą być rozumiani przez wszystkich. Dlatego wynaleziono języki tajne. Języki tajne fascynują ludzi od tysiącleci. Juliusz Cezar miał na przykład swój własny tajny język. Wysyłał zakodowane wiadomości do wszystkich obszarów swojego cesarstwa. Jego wrogowie nie mogli odczytać zakodowanych wiadomości. Języki tajne są komunikacją chronioną. Przez nie różnimy się od innych. Pokazujemy, że należymy do jakiejś elitarnej grupy. Języków tajnych używamy z różnych powodów. Zakochani pisali do siebie od zawsze zakodowane listy. Również określone grupy zawodowe miały zawsze swój własny język. Jest język magików, złodziei i kupców. Najczęściej jednak języki tajne używane są do celów politycznych. Języki te rozwijały się podczas prawie każdej wojny. Służby wojskowe i tajne mają swoich ekspertów od takich języków. Nauka kodowania to kryptologia. Nowoczesne kody bazują na skomplikowanych formułach matematycznych. Są one bardzo trudne do odkodowania. Bez zakodowanego języka nasze życie byłoby już niemożliwe. Dzisiaj wszędzie pracuje się za pomocą kodowanych danych. Karty kredytowe i e-maile – wszystko funkcjonuje za pomocą kodów. Szczególnie dzieci uważają języki tajne za coś fascynującego. Kochają wymieniać się ze swoimi przyjaciółmi poufnymi wiadomościami. Dla rozwoju dzieci tajne języki są nawet korzystne… Pobudzają kreatywność i wyczucie językowe!

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Albański należy do języków indoeuropejskich. Nie jest jednak spokrewniony z żadnym innym językiem z tej grupy. Jak dokładnie powstał albański, nie wiadomo. Dzisiaj w tym języku mówi się głównie w Albanii i w Kosowo. Jest językiem ojczystym dla około 6 milionów ludzi. Albański dzieli się na dwie duże grupy dialektów. Rzeka Shkumbin tworzy linię podziału między północnym a południowym dialektem. W niektórych miejscach znacznie się różnią.

Pisany język albański został utworzony dopiero w XX w. Pisze się w nim łacińskimi literami. Gramatyka częściowo przybliżona jest do greckiego i rumuńskiego. Zbieżności można znaleźć też z językami południowosłowiańskimi. Wszystkie te podobieństwa musiały powstać przez wzajemne kontakty. Kto interesuje się językami, powinien nauczyć się albańskiego! Jest językiem wyjątkowym!

 

Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
© Copyright 2007 - 2018 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - pendżabski dla początkujących