Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   pendżabski   >   Spis treści


8 [osiem]

Czas zegarowy

 


8 [ਅੱਠ]

ਸਮਾਂ

 

 
Przepraszam pana / panią / państwa!
ਮਾਫ ਕਰਨਾ!
māpha karanā!
Która jest godzina?
ਕਿੰਨੇ ਵੱਜੇ ਹਨ?
Kinē vajē hana?
Dziękuję bardzo.
ਬਹੁਤ ਧੰਨਵਾਦ।
Bahuta dhanavāda.
 
 
 
 
Jest pierwsza godzina.
ਇੱਕ ਵੱਜਿਆ ਹੈ।
Ika vaji'ā hai.
Jest druga godzina.
ਦੋ ਵੱਜੇ ਹਨ।
Dō vajē hana.
Jest trzecia godzina.
ਤਿੰਨ ਵੱਜੇ ਹਨ।
Tina vajē hana.
 
 
 
 
Jest czwarta godzina.
ਚਾਰ ਵੱਜੇ ਹਨ।
Cāra vajē hana.
Jest piąta godzina.
ਪੰਜ ਵੱਜੇ ਹਨ।
Paja vajē hana.
Jest szósta godzina.
ਛੇ ਵੱਜੇ ਹਨ।
Chē vajē hana.
 
 
 
 
Jest siódma godzina.
ਸੱਤ ਵੱਜੇ ਹਨ।
Sata vajē hana.
Jest ósma godzina.
ਅੱਠ ਵੱਜੇ ਹਨ।
Aṭha vajē hana.
Jest dziewiąta godzina.
ਨੌਂ ਵੱਜੇ ਹਨ।
Nauṁ vajē hana.
 
 
 
 
Jest dziesiąta godzina.
ਦੱਸ ਵੱਜੇ ਹਨ।
Dasa vajē hana.
Jest jedenasta godzina.
ਗਿਆਰਾਂ ਵੱਜੇ ਹਨ।
Gi'ārāṁ vajē hana.
Jest dwunasta godzina.
ਬਾਰਾਂ ਵੱਜੇ ਹਨ।
Bārāṁ vajē hana.
 
 
 
 
Minuta ma sześćdziesiąt sekund.
ਇੱਕ ਮਿੰਟ ਵਿੱਚ ਸੱਠ ਸੈਕਿੰਡ ਹੁੰਦੇ ਹਨ।
Ika miṭa vica saṭha saikiḍa hudē hana.
Godzina ma sześćdziesiąt minut.
ਇੱਕ ਘੰਟੇ ਵਿੱਚ ਸੱਠ ਮਿੰਟ ਹੁੰਦੇ ਹਨ।
Ika ghaṭē vica saṭha miṭa hudē hana.
Doba ma dwadzieścia cztery godziny.
ਇੱਕ ਦਿਨ ਵਿੱਚ 24 ਘੰਟੇ ਹੁੰਦੇ ਹਨ।
Ika dina vica 24 ghaṭē hudē hana.
 
 
 
 
 


Rodziny językowe

Na Ziemi żyje ok. 7 miliardów ludzi. Używają oni ok. 7 000 różnych języków! Tak, jak ludzie, również języki mogą być ze sobą spokrewnione. Oznacza to, że pochodzą od jednego wspólnego prajęzyka. Są jednak też języki, które są całkowicie izolowane. Nie są genetycznie spokrewnione z żadnym innym językiem. W Europie językiem izolowanym jest język baskijski. Jednak większość języków ma swoich rodziców, dzieci lub rodzeństwo. Należą więc do jednej określonej rodziny językowej. W jakim stopniu języki są do siebie podobne, rozpoznaje się przez ich porównanie. Dzisiaj językoznawcy zliczyli około 300 genetycznych jednostek. Do nich należy 180 rodzin, które składają się z więcej niż jednego języka. Resztę tworzy 120 języków izolowanych. Największą rodziną językową jest indoeuropejska. Obejmuje ona około 280 języków. Należą do niej języki romańskie, germańskie i słowiańskie. To więcej niż 3 miliardy ludzi na wszystkich kontynentach! Sino - tybetańska rodzina języków dominuje w Azji. Mówi nią ponad 1,3 miliarda ludzi. Najważniejszym językiem sino - tybetańskim jest chiński. W Afryce występuje trzecia co do wielkości rodzina językowa. Zgodnie z obszarem rozprzestrzenienia nazywana jest nigero - kongijską. Należy do niej "tylko" około 350 milionów ludzi. W tej rodzinie najważniejszym językiem jest suahili. Uważa się, że im bliższe pokrewieństwo, tym lepsze zrozumienie. Ludzie, którzy mówią językami pokrewnymi, dobrze się rozumieją. Potrafią stosunkowo szybko nauczyć się innego języka. Tak więc, ucz się języków - spotkania rodzinne są piękne!

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Język niemiecki jest językiem ojczystym ponad 90 milionów ludzi. Mieszkają oni głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Również w Belgii, Liechtensteinie i Luksemburgu mówi się w języku niemieckim. Do osób, dla których niemiecki jest językiem ojczystym dolicza się też 80 milionów, którzy go rozumieją. Niemiecki jest bowiem najczęściej uczonym językiem. Podobnie jak angielski i niderlandzki zalicza się do języków zachodniogermańskich. Jednak przez wiele stuleci wpływały na niego też inne języki. Przyczyną tego jest to, że obszar tego języka znajduje się w Europie Środkowej.

Dzisiaj w niemieckim słownictwie spotyka się przede wszystkim angielskie pojęcia. Inną cechą języka niemieckiego jest wiele różnych dialektów. Jednak coraz bardziej tracą one na znaczeniu. Język standardowy coraz bardziej rozpowszechniany jest przede wszystkim poprzez media. Dlatego też wiele szkół chce wprowadzić zajęcia z dialektów. Niemiecka gramatyka nie jest łatwa, ale trud się opłaca! Ponieważ niemiecki należy do dziesięciu najważniejszych języków świata…

 

Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
© Copyright 2007 - 2016 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - pendżabski dla początkujących