Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   marathi   >   Spis treści


8 [osiem]

Czas zegarowy

 


८ [आठ]

वेळ

 

 
Przepraszam pana / panią / państwa!
माफ करा!
māpha karā!
Która jest godzina?
किती वाजले?
Kitī vājalē?
Dziękuję bardzo.
खूप धन्यवाद.
Khūpa dhan'yavāda.
 
 
 
 
Jest pierwsza godzina.
एक वाजला.
Ēka vājalā.
Jest druga godzina.
दोन वाजले.
Dōna vājalē.
Jest trzecia godzina.
तीन वाजले.
Tīna vājalē.
 
 
 
 
Jest czwarta godzina.
चार वाजले.
Cāra vājalē.
Jest piąta godzina.
पाच वाजले.
Pāca vājalē.
Jest szósta godzina.
सहा वाजले.
Sahā vājalē.
 
 
 
 
Jest siódma godzina.
सात वाजले.
Sāta vājalē.
Jest ósma godzina.
आठ वाजले.
Āṭha vājalē.
Jest dziewiąta godzina.
नऊ वाजले.
Na'ū vājalē.
 
 
 
 
Jest dziesiąta godzina.
दहा वाजले.
Dahā vājalē.
Jest jedenasta godzina.
अकरा वाजले.
Akarā vājalē.
Jest dwunasta godzina.
बारा वाजले.
Bārā vājalē.
 
 
 
 
Minuta ma sześćdziesiąt sekund.
एका मिनिटात साठ सेकंद असतात.
Ēkā miniṭāta sāṭha sēkanda asatāta.
Godzina ma sześćdziesiąt minut.
एका तासात साठ मिनिटे असतात.
Ēkā tāsāta sāṭha miniṭē asatāta.
Doba ma dwadzieścia cztery godziny.
एका दिवसात चोवीस तास असतात.
Ēkā divasāta cōvīsa tāsa asatāta.
 
 
 
 
 


Rodziny językowe

Na Ziemi żyje ok. 7 miliardów ludzi. Używają oni ok. 7 000 różnych języków! Tak, jak ludzie, również języki mogą być ze sobą spokrewnione. Oznacza to, że pochodzą od jednego wspólnego prajęzyka. Są jednak też języki, które są całkowicie izolowane. Nie są genetycznie spokrewnione z żadnym innym językiem. W Europie językiem izolowanym jest język baskijski. Jednak większość języków ma swoich rodziców, dzieci lub rodzeństwo. Należą więc do jednej określonej rodziny językowej. W jakim stopniu języki są do siebie podobne, rozpoznaje się przez ich porównanie. Dzisiaj językoznawcy zliczyli około 300 genetycznych jednostek. Do nich należy 180 rodzin, które składają się z więcej niż jednego języka. Resztę tworzy 120 języków izolowanych. Największą rodziną językową jest indoeuropejska. Obejmuje ona około 280 języków. Należą do niej języki romańskie, germańskie i słowiańskie. To więcej niż 3 miliardy ludzi na wszystkich kontynentach! Sino - tybetańska rodzina języków dominuje w Azji. Mówi nią ponad 1,3 miliarda ludzi. Najważniejszym językiem sino - tybetańskim jest chiński. W Afryce występuje trzecia co do wielkości rodzina językowa. Zgodnie z obszarem rozprzestrzenienia nazywana jest nigero - kongijską. Należy do niej "tylko" około 350 milionów ludzi. W tej rodzinie najważniejszym językiem jest suahili. Uważa się, że im bliższe pokrewieństwo, tym lepsze zrozumienie. Ludzie, którzy mówią językami pokrewnymi, dobrze się rozumieją. Potrafią stosunkowo szybko nauczyć się innego języka. Tak więc, ucz się języków - spotkania rodzinne są piękne!

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Język niemiecki jest językiem ojczystym ponad 90 milionów ludzi. Mieszkają oni głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Również w Belgii, Liechtensteinie i Luksemburgu mówi się w języku niemieckim. Do osób, dla których niemiecki jest językiem ojczystym dolicza się też 80 milionów, którzy go rozumieją. Niemiecki jest bowiem najczęściej uczonym językiem. Podobnie jak angielski i niderlandzki zalicza się do języków zachodniogermańskich. Jednak przez wiele stuleci wpływały na niego też inne języki. Przyczyną tego jest to, że obszar tego języka znajduje się w Europie Środkowej.

Dzisiaj w niemieckim słownictwie spotyka się przede wszystkim angielskie pojęcia. Inną cechą języka niemieckiego jest wiele różnych dialektów. Jednak coraz bardziej tracą one na znaczeniu. Język standardowy coraz bardziej rozpowszechniany jest przede wszystkim poprzez media. Dlatego też wiele szkół chce wprowadzić zajęcia z dialektów. Niemiecka gramatyka nie jest łatwa, ale trud się opłaca! Ponieważ niemiecki należy do dziesięciu najważniejszych języków świata…

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2018 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - marathi dla początkujących