Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   fiński   >   Spis treści


96 [dziewięćdziesiąt sześć]

Spójniki 3

 


96 [yhdeksänkymmentäkuusi]

Konjunktioita 3

 

 

 Kliknij na tekst! arrow
  
Wstanę, jak tylko zadzwoni budzik.
Zaczynam być śpiący / śpiąca, jak tylko mam się uczyć.
Przestanę pracować, jak tylko skończę 60 lat.
 
 
 
 
Kiedy pan / pani zadzwoni?
Jak tylko będę mieć chwilę czasu.
On zadzwoni, jak tylko będzie miał trochę czasu.
 
 
 
 
Jak długo będzie pan / pani pracować?
Będę pracować tak długo, jak tylko będę mógł / mogła.
Będę pracować tak długo, jak tylko będę zdrowy / zdrowa.
 
 
 
 
On leży w łóżku zamiast pracować.
Ona czyta gazetę zamiast gotować.
On siedzi w knajpie, zamiast iść do domu.
 
 
 
 
O ile mi wiadomo, on tutaj mieszka.
O ile mi wiadomo, jego żona jest chora.
O ile mi wiadomo, on jest bezrobotny.
 
 
 
 
Zaspałem / Zaspałam, w przeciwnym razie byłbym / byłabym punktualnie.
Spóźniłem / Spóźniłam się na autobus, w przeciwnym razie byłbym / byłabym punktualnie.
Nie mogłem / mogłam znaleźć drogi, w przeciwnym razie byłbym / byłabym punktualnie.
 
 
 
 


Język i matematyka

Myślenie i język są połączone ze sobą. Wzajemnie na siebie wpływają. Językowe struktury kształtują struktury naszego myślenia. W niektórych językach nie ma na przykład słów na płacenie. Osoby nie rozumieją konceptu płacenia. Również matematyka i języki są ze sobą w jakimś stopniu związane. Struktury gramatyczne i matematyczne często są podobne. Niektórzy naukowcy uważają, że są też w podobny sposób przetwarzane. Twierdzą, że ośrodek mowy jest odpowiedzialny również za matematykę. Może być on pomocny dla mózgu przy przeprowadzaniu obliczeń. Nowe badania wykazują jednak inny wniosek. Dowodzą, że nasz mózg przetwarza matematykę bez języka. Naukowcy poddali badaniom trzech mężczyzn. Mózg tych osób doznał obrażeń. Przez to uszkodzony był też ośrodek mowy. Mężczyźni mieli duże problemy w mówieniu. Nie potrafili sformułować prostych zdań. Nie mogli również zrozumieć słów. W teście mężczyźni musieli rozwiązać zadania matematyczne. Niektóre z tych matematycznych zagadek były bardzo złożone. Mimo to badane osoby potrafiły je rozwiązać! Wynik tego badania jest bardzo interesujący. Pokazuje, że matematyka nie jest kodowana słowami. Możliwe, że język i matematyka mają wspólną podstawę. Obie te dziedziny przetwarzane są przez ten sam ośrodek. Matematyka nie musi być jednak tłumaczona na język. Być może język i matematyka też rozwijają się razem… Kiedy mózg skończy ten proces, istnieją oddzielnie!

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Język słowacki należy do języków zachodniosłowiańskich. Jest językiem ojczystym ponad 5 milionów ludzi. Jest blisko spokrewniony z sąsiadującym czeskim. Ma to związek ze wspólną przeszłością dawnej Czechosłowacji. Słownictwo obydwu języków jest w dużej części identyczne. Różnice dotyczą przede wszystkim systemu głoskowego. Słowacki powstał w X w. w formie licznych dialektów. Przez długi czas wpływały na niego języki z państw sąsiedzkich.

Dlatego też dzisiejszy język pisany został utworzony dopiero w XIX w. Przez to niektóre elementy mogły zostać uproszczone w porównaniu do czeskiego. Wiele różnych projektów utrzymało się jednak do dziś. Słowacki pisany jest alfabetem łacińskim. I jest językiem, który dla innych osób mówiących w językach słowiańskich jest najprostszy w zrozumieniu… Można powiedzieć, że słowacki jest swego rodzaju pośrednikiem na słowiańskim polu językowym. Jest to zatem dobry powód, by uczyć się tego pięknego języka.

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - fiński dla początkujących