Nauka języków obcych

Home  >   50languages.com   >   polski   >   fiński   >   Spis treści


90 [dziewięćdziesiąt]

Tryb rozkazujący 2

 


90 [yhdeksänkymmentä]

Imperatiivi 2

 

 

 Kliknij na tekst! arrow
  
Ogol się!
Umyj się!
Uczesz się!
 
 
 
 
Zadzwoń! Proszę zadzwonić! / Niech pan / pani zadzwoni!
Zaczynaj! Proszę zaczynać! / Niech pan / pani zaczyna!
Przestań! Proszę przestać! / Niech pan / pani przestanie!
 
 
 
 
Zostaw to! Proszę to zostawić! / Niech pan / pani to zostawi!
Powiedz to! Proszę to powiedzieć! / Niech pan / pani to powie!
Kup to! Proszę to kupić! / Niech pan / pani to kupi!
 
 
 
 
Nigdy nie bądź nieszczery / nieszczera!
Nigdy nie bądź niegrzeczny / niegrzeczna!
Nigdy nie bądź nieuprzejmy / nieuprzejma!
 
 
 
 
Bądź zawsze szczery / szczera!
Bądź zawsze miły / miła!
Bądź zawsze uprzejmy / uprzejma!
 
 
 
 
Szczęśliwej drogi do domu!
Proszę na siebie uważać! / Niech pan / pani uważa na siebie!
Proszę nas znowu niedługo odwiedzić! / Niech pan / pani nas niedługo odwiedzi!
 
 
 
 


Niemowlęta potrafią uczyć się zasad gramatycznych

Dzieci rosną bardzo szybko. Bardzo szybko się też uczą. To, jak dzieci się uczą, nie jest jeszcze zbadane. Proces uczenia przebiega automatycznie. Dzieci nie zauważają tego, że się uczą. Mimo to każdego dnia potrafią więcej. To widać wyraźnie też w języku. W pierwszych miesiącach dzieci potrafią tylko krzyczeć. Mając kilka miesięcy wypowiadają już krótkie słowa. Ze słów powstają później zdania. W pewnym momencie mówią już swoim językiem ojczystym. U dorosłych to niestety tak nie działa. Do nauki potrzebują książek lub innego materiału. Tylko w ten sposób mogą nauczyć się na przykład reguł gramatycznych. Niemowlęta natomiast gramatyki uczą się już w wieku czterech miesięcy! Naukowcy uczyli niemieckie niemowlęta obcych reguł gramatycznych. W tym celu odgrywali im włoskie zdania. Zdania te zawierały określone struktury syntaktyczne. Niemowlęta słuchały poprawnych zdań przez około kwadrans. Po nauce znowu odegrano im zdania. Tym razem jednak kilka zdań nie było poprawnych. Podczas gdy niemowlęta słuchały zdań, mierzono ich fale mózgowe. W ten sposób naukowcy mogli zbadać, jak mózg reagował na zdania. Niemolęta wykazywały różną aktywność przy tych zdaniach! Chociaż uczyły się tylko przez krótki czas, zarejestrowały błędy. Oczywiście nie rozumieją, dlaczego niektóre zdania są błędne. Są zorientowane tylko na dźwiękowy wzorzec. To jednak wystarczy by nauczyć się języka - przynajmniej niemowlakom…

Szlifuj znajomość języka w wolnym czasie, podróży i pracy!

Język portugalski należy do języków romańskich. Jest blisko spokrewniony z hiszpańskim i katalońskim. Rozwinął się z łaciny pospolitej rzymskich żołnierzy. Europejski portugalski jest językiem ojczystym dla około 10 milionów ludzi. Ale jest też jednym z najważniejszych języków świata… Ma to związek z przeszłością Portugalii jako mocarstwa kolonialnego. W XV i XVI w. krajowi żeglarze przenosili swój język na inne kontynenty. Do dziś mówi się jeszcze po portugalsku w częściach Afryki i Azji.

Kraje te zorientowane są językowo w znacznym stopniu na europejskie wzorce. W Brazylii sprawa wygląda inaczej. Tam mówiony język wykazuje kilka cech szczególnych i jest odrębną odmianą. Jednak Portugalczycy z Brazylijczykami mogą się z reguły porozumieć bez problemów. Na świecie po portugalsku mówi ponad 240 milionów ludzi. Ponadto jest około 20 języków kreolskich, które bazują na języku portugalskim. Portugalski należy dzisiaj do języków świata.

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 polski - fiński dla początkujących