Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   тајландски   >   Опис на содржината


95 [деведесет и пет]

Сврзници 2

 


95 [เก้าสิบห้า]

คำสันธาน 2

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Од кога таа не работи повеќе?
Од нејзината венчавка?
Да, таа не работи повеќе, откако се омажи.
 
 
 
 
Откако таа се омажи, таа не работи повеќе.
Откако се познаваат, тие се среќни.
Откако имаат деца, тие излегуваат ретко.
 
 
 
 
Кога таа телефонира?
За време на возењето?
Да, додека вози автомобил.
 
 
 
 
Таа телефонира, додека го вози автомобилот.
Таа гледа телевизија, додека пегла.
Таа слуша музика, додека ги врши своите задачи.
 
 
 
 
Јас не гледам ништо, кога / ако немам очила.
Јас не разбирам ништо, кога / ако музиката е толку гласна.
Јас не мирисам ништо, кога / ако имам настинка.
 
 
 
 
Ќе земеме едно такси, доколку / ако врне.
Ние ќе патуваме околу светот, доколку / ако добиеме на лото.
Ние ќе започнеме со јадењето, доколку / ако тој не дојде наскоро.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - тајландски за почетници