Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   тајландски   >   Опис на содржината


92 [деведесет и два]

Споредни реченици со дека 2

 


92 [เก้าสิบสอง]

อนุประโยค รองลงมาที่ 2

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Ме лути, дека рчиш.
Ме лути, дека пиеш толку многу пиво.
Ме лути, дека доаѓаш толку доцна.
 
 
 
 
Мислам, дека му треба лекар.
Мислам, дека тој е болен.
Мислам, дека тој сега спие.
 
 
 
 
Ние се надеваме, дека тој ќе се ожени со нашата ќерка.
Ние се надеваме, дека тој има многу пари.
Ние се надеваме, дека тој е милионер.
 
 
 
 
Слушнав, дека твојата сопруга имаше една несреќа.
Слушнав, дека таа лежи во болница.
Слушнав, дека твојот автомобил е потполно скршен.
 
 
 
 
Ме радува, дека дојдовте.
Ме радува, дека имате интерес.
Ме радува, дека сакате да ја купите куќата.
 
 
 
 
Се плашам, дека последниот автобус е веќе заминат.
Се плашам, дека мораме да земеме такси.
Се плашам, дека немам пари кај себе.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - тајландски за почетници