Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   тајландски   >   Опис на содржината


67 [шеесет и седум]

Присвојни заменки 2

 


67 [หกสิบเจ็ด]

สรรพนามแสดงความ เป็นเจ้าของ 2

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
очила
Тој ги заборави своите очила.
Каде се неговите очила?
 
 
 
 
часовник
Неговиот часовник е расипан.
Часовникот е закачен на ѕидот.
 
 
 
 
пасош
Тој го загуби својот пасош.
Каде е неговиот пасош?
 
 
 
 
тие – нивен
Децата не можат да ги најдат своите родители.
Ама еве ги доаѓаат нивните родители!
 
 
 
 
Вие – Ваш
Какво беше Вашето патување, господине Милер?
Каде е Вашата сопруга, господине Милер?
 
 
 
 
Вие – Ваш
Какво беше Вашето патување, госпоѓо Шмит?
Каде е Вашиот сопруг, госпоѓо Шмит?
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - тајландски за почетници