Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   тајландски   >   Опис на содржината


47 [четириесет и седум]

Подготовки за патување

 


47 [สี่สิบเจ็ด]

การเตรียมตัวเดินทาง

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Мораш да го спакуваш нашиот куфер!
Не смееш ништо да заборавиш!
Потребен ти е еден голем куфер!
 
 
 
 
Немој да го заборавиш пасошот!
Немој да го заборавиш авионскиот билет!
Немој да ги заборавиш патничките чекови!
 
 
 
 
Земи крема за сончање со себе.
Земи ги очилата за сонце со себе.
Земи го шеширот за сонце со себе.
 
 
 
 
Сакаш ли да земеш патна карта со себе?
Сакаш ли да земеш туристички водач со себе?
Сакаш ли да земеш чадор со себе?
 
 
 
 
Мисли на панталоните, кошулите, чорапите.
Мисли на вратоврските, каишите, сакоата.
Мисли на пижамите, ношниците и маиците.
 
 
 
 
Ти требаат чевли, сандали и чизми.
Ти требаат џебни марамчиња, сапун и едни ножици за нокти.
Ти треба еден чешел, една четка за заби и паста за заби.
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2020 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - тајландски за почетници