Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   јапонски   >   Опис на содржината


55 [педесет и пет]

Работа / Занимање

 


55 [五十五]

仕事

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Што сте по занимање?
Мојот сопруг е лекар по занимање.
Јас полудневно работам како медицинска сестра.
 
 
 
 
Набргу ќе одиме во пензија.
Но даноците се високи.
И здравственото осигурување е високо.
 
 
 
 
Што сакаш да бидеш?
Јас би сакал / сакала да бидам инженер.
Јас сакам да студирам на универзитетот.
 
 
 
 
Јас сум практикант.
Јас не заработувам многу.
Јас сум на пракса во странство.
 
 
 
 
Ова е мојот шеф.
Јас имам љубезни колеги.
Напладне секогаш одиме во кантината.
 
 
 
 
Јас барам едно работно место.
Јас сум веќе една година невработен / невработена.
Во оваа земја има премногу невработени.
 
 
 
 

 

Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
© Copyright 2007 - 2017 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - јапонски за почетници