Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   француски   >   Опис на содржината


58 [педесет и осум]

Делови на телото

 


58 [cinquante-huit]

Les parties du corps

 

 

 Кликнете на текстот! arrow
  
Јас цртам човек.
Најпрво главата.
Човекот носи еден шешир.
 
 
 
 
Косата не му се гледа.
Ушите исто така не му се гледаат.
Грбот исто така не му се гледа.
 
 
 
 
Ги цртам очите и устата.
Човекот танцува и се смее.
Човекот има долг нос.
 
 
 
 
Тој во рацете носи еден стап.
Тој околу вратот носи исто така и еден шал.
Зима е и студено е.
 
 
 
 
Рацете се силни.
Нозете исто така се силни.
Човекот е од снег.
 
 
 
 
Тој не носи панталони и мантил.
Но човекот не се смрзнува.
Тоа е снешко.
 
 
 
 
 

 

Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
© Copyright 2007 - 2015 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - француски за почетници