Learn Languages Online!

Home  >   50languages.com   >   македонски   >   персиски   >   Опис на содржината


91 [деведесет и еден]

Споредни реченици со дека 1

 


‫91 [نود و یک]‬

‫جملات وابسته با که 1‬

 

 
Времето утре можеби ќе биде подобро.
‫فردا احتمالاً هوا بهتر می شود.‬
fardâ ehtemâlan havâ behtar mishavad.
Од каде го знаете тоа?
‫از کجا این موضوع را می دانید؟‬
az kojâ in mozu-e râ midânid?
Се надевам, дека ќе биде подобро.
‫امیدوارم که هوا بهتر بشود.‬
omidvâram ke havâ behtar beshavad.
 
 
 
 
Тој ќе дојде сосема сигурно.
‫او(مرد) یقیناً می آید.‬
oo yaghinan mi-âyad.
Сигурно ли е тоа?
‫مطمئن هستی؟‬
motma-en hasti?
Јас знам, дека тој ќе дојде.
‫من می دانم که او (مرد) می آید.‬
man midânam ke oo miâ-yad.
 
 
 
 
Тој сигурно ќе се јави.
‫او (مرد) مطمئناً تلفن می کند.‬
oo motma-enan telefon mikonad.
Навистина?
‫واقعاً؟‬
vâghe-an?
Мислам, дека тој ќе се јави.
‫من فکر می کنم که او (مرد) تلفن می کند.‬
man fekr mikonam ke oo telefon mikonad.
 
 
 
 
Виното сигурно е старо.
‫این شراب یقیناً قدیمی است.‬
in sharâb yaghinan ghadimi ast.
Го знаете ли тоа со сигурност?
‫این را شما دقیقاً می دانید؟‬
in râ shomâ daghighan midânid?
Претпоставувам, дека е старо.
‫من احتمال می دهم که شراب قدیمی است.‬
man ehtemâl midaham ke sharâb ghadimi ast.
 
 
 
 
Нашиот шеф изгледа добро.
‫رئیس ما خوش تیپ است.‬
ra-ese mâ khosh tip ast.
Мислите?
‫نظر شما این است؟‬
nazare shomâ in ast?
Мислам, дека тој изгледа дури многу добро.
‫به نظر من که او بسیار خوش تیپ است.‬
be nazare man ke oo besyâr khosh tip ast.
 
 
 
 
Шефот сигурно има девојка.
‫رئیس حتماً یک دوست دختر دارد.‬
ra-es hatman yek dust dokhtar dârad.
Верувате ли навистина?
‫واقعاً چنین فکری می کنید؟‬
vâghe-an chenin fekri mikonid?
Сосема е можно, дека тој има девојка.
‫خیلی احتمال دارد که او یک دوست دختر داشته باشد.‬
khyli ehtemâl dârad ke oo yek dust dokhtar dâshte bâshad.
 
 
 
 
 

 


Downloads are FREE for private use, public schools and for non-commercial purposes only!
LICENCE AGREEMENT. Please report any mistakes or incorrect translations here.
Imprint - Impressum  © Copyright 2007 - 2018 Goethe Verlag Starnberg and licensors. All rights reserved.
Contact
book2 македонски - персиски за почетници